3D Yazıcıdan Bu Sefer Robot Çıktı

2
42

3D yazıcı kullanılarak katı ve sıvı bileşenlerin bir araya getirildiği ve 12 hidrolik pompalı robot üretildi. 3D yazıcılar diğer haberlerimizde de yer verdiğimiz gibi medikal alanlarda kullanımı da yaygın olsa da, uygun malzeme ve çizimler vasıtası ile bu ürünlerle hayal ettiğiniz her nesneyi çıktı alabilirsiniz. Bunun en hoş örneklerinden bir tanesi de 3D yazıcıyla üretilen ilk robot.

Robotun büyüklüğü
Robotun büyüklüğü

MIT yapay zeka laboratuvarı tarafından yapılmış olan bu robot 3D yazıcıyla katı ve sıvı bileşenleri bir arada kullanan robot tasarladı. Bu robot ufak boyutlarda ve hiçbir montaj gerektirmemesi de başka başarısı. 12 farklı hidrolik pompanın kullanıldığı robotun en önemli özelliği katı ve sıvı bileşenlerin bir arada kullanılması.

robotun parçaları
robotun parçaları

Önümüzdeki yıllarda 3D yazıcılarla robot üretimi konusu ile ilgili büyük yarar sağlaması beklenen prototipte, kontrol için bir akıllı telefon ile kumanda, sensör ve mikrokontrolcü de yer alıyor.

2 YORUMLAR

  1. 3D yazıcıların artık bir sınır kalmadı galiba çok çeşit şeyler çıkartabiliyorlar. 3D yazıcı ilerleyen yıllarda etkisini daha da çok gösterecek gibi duruyor.

Bir Cevap Yazın