Beyin Kanseri ve Telefon Kullanımı

6
104

Yoğun telefon tüketiminin bilhassa beyin kanserine neden olduğu yönünde bir kanı bulunsa da tıp dünyası bu konu hakkında yaptığı araştırmada bunu ispatlar nitelikte bir bulguya ulaşılamadı. 31 seneden beri sürdürülen araştırmalar bir sonuca ulaşılamaması sebebiyle sonlandırılırken beyin kanseri herhangi bir etkisinin olmadığı anlaşılan telefon tüketimi bu sayede kullanıcıları da rahatlattı.

beyin kanseri ve telefon kullanımı
beyin kanseri ve telefon kullanımı

1982 senesinden itibaren başlatılan özel araştırmada cep telefonlarının insan bedenine tesirleri üstüne çalışmalar ve testler yapılırken bu testlerde bilhassa beyin kanseri araştırmaları gerçekleştirildi. Yapılan araştırmalarda cep telefonlarının insan sağlığına hangi yönlerde tesir ettiği detaylı bir biçimde incelenirken bunun yanı sıra toplumlardaki insan ölüm rakamları ve ölüm nedenleri üstünde de araştırma yapıldı.

Oldukça kapsmlı olan araştırmada 31 senedeki değişik kaynaklar ve topluluklar üstünde araştırmalar sürdürülürken bu hususta bir kanıta ulaşılamaması beyin kanserinin telefon tüketimi ile bir ilgisinin olmadığı ifade edildi. Yapılan araştırmanın basın ile paylaşılması sonrası birçok uzman yapılan çalışmaları değerlendirilirken bu değerlendirmelerde de araştırmanin doğru neticeler içerdiği ve beyin kanserinin telefon tüketimi hakkında bir ilgisi olmadığının ispatlandığı ifade edildi.

6 YORUMLAR

  1. Eğer telefon kullanımında dolayı beyin kanseri durumu olsaydı herhalde milyonlarca insan etkilenirdi artık telefonunu elimizden düşürmüyoruz.

  2. telefonu elimden geldiğince kulaklık ile konuşmaya çalışıorum uzun konuşmalarda bazı insanlar kafasına dayalı saatlerce konuşabiliyor gereçketen büyük bir yetenek 🙂 o kafaya o kadar radyasyonu bile bile göndermek zaten telefon ile aynı odada olup uyumak beni bitiriyor..

  3. Günümüzde teknolojinin hızlı ilerlemesiyle telefonlarda sar değeri önemi çok yükseldi. Artık telefon şirketleri sar değerlerini düşürmek için ellerinden geleni yapıyor. Umarım yakın tarihlerde bu ortadan kalkar yeni bir teknoloji sağlığımıza zarar vermez.

Bir Cevap Yazın