Çin En İyi Süper Bilgisayar Yaptı

6
94
sunway taihulight

Çin tarafından yapılan yepyeni ve diğer süper bilgisayarların güçlerini katlayan yepyeni bir süper bilgisayar üretti. Sunway TaihuLight olarak isimlendirilen süper bilgisayar bugün en iyi 500 listesi içinde kendi kategorisinde ilk sırada yer almayı başardı.

Çin süper bilgisayar
sunway-taihulight

Sunway Tiahulight aslında Çin tarafından üretilmiş süper bilgisayarların ilk değil . Tianhe-2 isimli bilgisayar da Çin tarafından üretilmiş fakat kullanılan çipler intel tarafından üretilmişti. Şimdiki bilgisayarda ise kullanılan çipler tamamen çin tarafından üretildi. Sunway Tiahulight üretilmesi ile birlikte eskiden en iyi süper bilgisayar olan Tianhe-2 ise yeni durumda iki numaraya gerilemiş oldu.

Sunway taihulight kurulumu
Sunway taihulight kurulumu

Yeni süper bilgisayarın gücünü kabaca karşılaştıracak olur isek günümüzde intel tarafından ev kullanıcıları için üretilen bilgisayarların en iyilerinde 10 çekirdek bulunmakta. Amerikanın kendi süper bilgisayarı olan Titan (Energy’s Oak Ridge National Laboratuvarında bulunan Cray XK7 sistemini kullanan) ise 560,000 çekirdek bulunuyorken TaihuLight’s 10.65 milyon adet çekirdek bulunması ile diğer bilgisayarları katlayıp çıtayı adeta ulaşılmaza çıkarıyor. Ayrıca en iyi 500 listesindeki tüm bilgisayarların gücünü toplarsak Taihulight gücünün sadece %16 lık bir kısmına karşılık gelmekteler.

Ayrıca süper bilgisayar üretme de ABD ile Çinin ne denli bir yarış halinde olduğunu anlamamız açısından da Top500 listesindeki bilgisayarların 167 tanesi çine 165 tanesi de ABD ait olan bilgisayarlardan oluşmakta.

Bu yenilginin üzerine ABD bir anlamda intel yakın zamanda yeni bir süper bilgisayar açıklayacak gibi.

6 YORUMLAR

  1. keşkem fiyatını da yazsaydınız yada ben göremedim. Çin artık çok iyi şeyler yapmaya başladı çin mallarına güven arttı gibi diyebilriiz artık

  2. Çin zamanı gelecek dünyaya hükmedecek diye söyletinler var güzel teknolojik ürünler çıkarmaya başladı ama onların sayısı oldukça fazla dünyayı kaplayıp bizi yemesinlerde sorun yok

  3. Çin bu aralar dünyadaki kötü imajını yavaş yavaş düzeltmeye başlıyor. İlk başta made in china yı made in republic of china olarak değiştirdi. Zaman içinde de birçok şeyi düzeltti. Bu da artık doruk noktası olmuş.

Bir Cevap Yazın