DNA İçerisine Dijital Veri Saklanmayı Başardılar

1
104
Dna veri depolama
Kalemle gösterilen kısımdaki siyahlık 200 MB veri depolanan DNA

DNA hayatın temel yapı taşı. Kim olduğumuz ya da nerden geldiğimiz ebeveynlerimizin kim olduğu nasıl bir nesle sahip olabileceğimiz. Hepsi ve daha pek çok komplike bilgi DNA dediğimiz gözle görülemeyecek kadar küçük hatta sadece özel işlemler ile ortaya çıkarabildiğimiz bu küçücük madde de gizli. DNA içerisinde milyonlarca terabayt veri saklanabiliyor. Ancak biz insanoğlu henüz bunu keşfedememiştik taki şimdiye kadar.

Microsoft Washington Üniversitesi ortak yürüttüğü bir proje kapsamında şimdiye kadar ki en büyük miktarda veriyi DNA ya kaydetme rekoru kırarak 200 MB veriyi kaydetmeyi başardılar.

Teknoloji ve dijital çağın hızla ilerlemesi ile her geçen gün daha çok kapasiteli fiziksel veri depolama aygıtları geliştiriyoruz. Ancak bir o kadar ve belki de daha fazla veri elde ediyoruz. Durum böyle iken de fiziksel veri depolama aygıtları yetersiz kalmaya başlıyor. İşte bu noktada verilerimizi daha küçük ancak çok daha fazla kapasiteye sahip başka şeylere aktarmamız gerektiği fikri ortaya çıkıyor. 2020 itibarı ile 44 trilyon veri üretmiş olacağız. Günümüz depolama aygıtları olan Hard diskler ve optik sürücüler ki bunlar DVD ve hatt Blu-ray bile olsalar çok kolay tahribata uğrayıp içerisindeki veriler kaybolabilmekte veya en iyi ihtimal ömürleri sadece 15-20 yıl kadar olmakta. Ancak bir DNA parçası milyonlarca yıl boyunca içerisindeki veriyi koruyarak sağ kalabilmekte.

DNA inanılmaz yoğunluğa sahip bir sunucu adeta ve bu sunucunun her bir cubic(DNA yoğunluğunu ölçmede kullandığımız bir alet) milimetresinde yaklaşık 125 bin GB veri depolama kapasitesine sahip. Bu karmaşık birimi bizim için Washington Üniversitesi profesörlerinden Luis Ceze şu şekilde izah etmekte; Günümüzde tüm ulaşılabilir İnternet 700 exabytes olsa tüm bu veriyi sadece bir ayakkabı kutusuna sığdırabildiğimizi düşünün.

Durum böyleyken veri depolamanın geleceği DNA bazlı hard disklerden geçtiğini söylemek hiç te zor olmuyor. Bu geleceği gören Microsoft/Washington Üniversitesi ortaklığındaki takım her geçen gün veri depolayabilme kapasitemizi artırmaya çalışmaktalar. Bu sefer ki başarılarında ise Universal Declaration of Human Rights(İnsan haklarının Evrensel Beyannemesi) isimli kitabı 100 dilde çevirisini içeren ve Project Gutenberg en iyi 100 kitap listesinde ki kitaplar, Güvenilir ya da saf Ekin tohumları veritabanı ve OK Go’s This Too Shall Pass isimli şarkının HD audio kaydını yani toplamda 200 MB lık veriyi öne çıkan görselimizde kalemin ucu kadar kısma sığdırmayı başardılar.

Elbetteki bu çalışmalar daha emekleme seviyesinde ve oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmakta. DNA ile veri depolama aynı değil nasıl oluyor diye bir soru aklınıza takılıyor ise orada devreye Microsoft giriyor. DNA daki Adenin Timin Sitozin ve Guanin Bazları ile veri depolamadaki 101010 gibi sayılardan oluşan veriler arasında çevirim yapan bir algoritma geliştirdikleri yönünde.

dna veri depolama
Dna veri depolama çalışması yapan ekip

Yararlanılan Kaynak: Washington Üniversitesi [1] [2], Microsoft

Yazımızda kullanılan fotograflar: Tara Brown Photography/University of Washington

1 YORUM

Bir Cevap Yazın