Dünya’nın Ağırlık Dengesi İngiltereye Doğru kaymaya başladı

0
157

NASA Jet Propulsion Laboratory araştırmacıların yürüttükleri bir proje neticesinde elde ettikleri verilere göre, küresel ısınma nedeni ile kutuplarda yaşanan erime, Dünya’nın ağırlık dengesini(merkezini) değiştirmeye başladı. Son yüzyıl içerisinde küresel ısınmayı tetikleyen şeylerin(ki çoğu son yüzyıl içerisinde içat edilmiş kullanmasak da olacak olan kişisel ürünler başta olmak üzere) ciddi oranda artması, Dünya’nın ağırlık dengesinin de çok küçük te olsa kaymasına yol açmış.

buzulların erimesi
buzulların erimesi

Yaklaşık 100 sene önce Dünya’nın dengesindeki sapma doğal olarak Kanada tarafına doğruydu, günümüzde ise sapma tam zıttı yönüne dönerek İngiltere’ye doğru artmış durumda. Kutup bölgelerinde su kütleleri donmuş halde bulunduğu için orta kısımlara göre daha ağır idi. Yani yer küreye uyguladığı basınç kutuplarda daha çok idi. Bu basınç ile doğru orantılı olarak Dünya’nın ağırlık merkezleri de kutup kısımlarındaydı. Son on yıllarda daha da artan küresel ısınma ile beraber buz kütlelerinin erimesi ve erimeyle oluşan suyun kutuplardan gezegenimizin ekvatoruna doğru hareket etmesi, gezegenimizin ağırlık dengesinde de ciddi bir sapma oluşturmaya başladı.

Bu tarz bir sapma elbetteki Dünya da doğal olarak olabilecek birşey ancak bu çok cüzi oranda dünyanın tölare edebileceği düzeyde olduğu zaman normal olarak kabul edilebilir. Araştırmacıların asıl endişelendiren bu değişimin hızla artması. Örneğin 2003 yılından bu yana Grönland’da aşağı yukarı 270 milyar tonluk buz kütlesi eriyerek merkeze doğru hareket eden su kütleleri sayısı da artmıştı ve son yıllarda erime hızı daha da artmış. Eğer bu olayı durdurmak amacı ile hiç olmaz ise yavaşlatmaya yönelik bir şeyler yapmazsak Dünya’nın ağırlık merkezi hızlı biçimde değişecek. Bu durum da başta iklimler olmak suretiyle Dünya’da birçok şeyin değişime uğramasına neden olacak.

Bir Cevap Yazın