Dünyanın En Ufak Isı Motorunu ürettiler

2
46

Teknolojinin ve bilimin ilerlemesiyle beraber daha hakkında pek çok bilmediğimiz gizemi bulunan nanoteknoloji, günlük yaşantımızda büyük bir role bulunduran makinelerin küçültülmesini ve ufak hatta gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlarda üretilebilecek olan diğer şeyleri incelemeyi konu alır. Nanoteknolojinin anlaşılır bir dal olduğunu söylemek biraz zor, nanoteknoloji kategorisinde tespit edilen şeylerin kontrol edilebilmesidir.

En çok 100 nanometre ebatlarında olan yapıların dahil olabildiği bu dal, ileri seviyede atom bilgisi gerektirmekte. Nanoteknoloji üstüne çalışmalar yapan Alman araştırmacılar, dünyanın en ufak ısı motorunu ürettiklerini açıkladılar. Sadece bir atom kullanılarak ortaya çıkartılan bu ısı motoru, otomobillerdeki ve buharla çalışan aygıtlardaki motor düzeneğinin benzeri. Isı alarak çalışan atom motoru, yalnızca 3.4 x 10⁻²² watt enerji elde edebiliyor.

Üretilen enerji sayısının oldukça az olduğu ortada, ama atom motorunun bu kadar az enerji üretmesi boyutunun çok küçük olmasından kaynaklanmakta. Eğer normal bir araba motorunun ebadına sahip olsaydı, kilogram başına 1.5 kilovat enerji üretebilirdi. Kilogram başına 1.5 kilovat enerji üretebilen bir motor, ortalama araba motorlarından biraz daha kuvvetli.

Atom motoru başarılı bir şekilde çalışıyor bulunduğu halde yalnızca %0.28 verimliliğe sahip. Bu verimlilik seviyesiyle bile otomobillerde sarf edilen motorlarla aynı güçte olan atom motoru %30 verimliliğe sahip olsaydı, NASA’nın Space Launch System’da kullanmayı amaçladığı motordan daha kuvvetli olabilirdi.

Haberimiz J. Rossnagel, S. T. Dawkins, K. N. Tolazzi, O. Abah, E. Lutz, F. Schmidt-Kaler, K. Singer. A single-atom heat engine. Science, 2016; 352 (6283): 325 DOI: 10.1126/science.aad6320 isimli makaleden kaynaklanarak yazılmıştır.

2 YORUMLAR

  1. Son yıllarda otomobil ve makine teknolojileri gerçekten belirgin bir şekilde gelişmeye başladı. Artık az enerji daha çok işlevi olan üretimler yapılıyor.

Bir Cevap Yazın