Google Flash’ı tarayıcısından çıkaracak

9
123

Birçok servisinde HTML 5 desteğini standart duruma getiren Google, Flash desteğini de sonlandırmaya hazırlanıyor. Ortaya çıkan plana göre bu senenin son çeyreğinden itibaren Chrome tarayıcısı Flash içerikleri önlemeye başlayacak.

Son senelerde teknoloji alanındaki en büyük tartışmalardan biri olan Flash, Adobe doğrulusunda tasarlanan ve detaylı içerikleri göstermeye yarayan bir teknoloji. Birkaç senedir çoğu firma emniyet açıkları, sistemleri yorması ve aynısı sebeplerden ötürü altyapılarında Flsah yerine HTML 5 kullanmaya başlamıştı.

Birçok geliştirici de Flash yerine HTML 5’e geçiş yapıyor. Gelecek olan önleme bugünümüzde çok çok kullanıcısı kalmayan Flash amacıyla yolun sonu manasına geliyor. Halen bu teknoloji kullananların önümüzdeki zamanlarda HTML 5’e geçiş gerçekleştirme mecburiyetinde kalacak.

9 YORUMLAR

  1. bu flash bir türlü platformlara adapte olamadı, iphone ile yıllardır arası iyi değil. Tarayıcılar ile hiç uyum sağlayamadı. Sosyal medya platformlarına gelen video formatlarındaki destek ve bu desteği resim olarak gif de eklemelerine rağmen flash ı hiç düşünmemeleri ama ısrarla adobe flash’ın da yeni sürüm çıkarması gerçekten anlam veremediğim bir durum oldu.

  2. HTML 5 teknolojisine geçmesi ve flash’ın tamamiyle çıkarılması çok yerinde bir kara olmuş fakat adobe flash gibi bir programında epey bir iş yapan kısmını bu durum çökertecek ve adobe’ye zarar verecek. Gerçi kısa bir uyum süreci sonrasında html 5 teknolojisi için yapılacak bazı görsel dosyaların hazırlandığı bir platform haline gelebilirler…

  3. Flash, html5 çıktıktan sonra zaten gereksiz hale gelmeye başladı. Html5’a göre daha yavaş ve kullanılan sistemleri ağırlaştırıyordu. Chrome kararını doğru buluyorum. Eğer ki google da desteğini çekerse flash tarih olur.

  4. esasında burda google’ın bir mesajı daha var HTML 5’i sevdim, varsa böyle siteniz alır üst sıralara getiririm. Flash varsa anlamıyorum, okumuyorum ve değer vermiyorum sıralamadan sizi düşürürüm diyor.

    Google ilk yayına girdiğinde backlink üzerine kurulduğunu söylemiş ve bunun ne derecede etkin olduğunu görmüşTÜK, bu da bir nevi böyle bir mantık…

  5. google bir şey yapıyorsa hem bizim iyiliğimize hemde kendi yararına oluyor o yüzden bu düzeni sevdim google ı da severim ama bazen kötülükleri var pagerank olayını kaldırmayacaktı bence mesela

Bir Cevap Yazın