Google Video Yazılım Şirketi Anvato Satın Aldı

1
66
anvato Google a katıldı
anvato Google a katıldı

Teknoloji devi Google dün yaptığı bir satın alma ile alanında eksik olduğunu düşündüğü bulut tabanlı video şirketi Anvato yu bünyesine kattı. Anvato şirketi yazılımı sayesinde kullanıcılarına videolarını otomatik kodlama, düzenleme, yayınlama ve pek çok platformda anlık dağıtımı hizmetlerini sağlıyordu.

Şirket hali hazırda startup ile birlikte media sektörünün devlerinden NBC Universal, Fox Sports ve Univision şirketlerinden yatırım almış durumda. Anvato artık dev veritabanları ağ hizmetleri ve dev veri işleme hizmetleri ile tanıdığımız Google Cloud Platform bir parçası.  Google  Anvato Media İçerik Platformunu ölçeklenebilir medya işleme ve iş akışlarını bulut tabanlı geliştirme ve etkinleştirme amaçları bulunduğu söylendi.

Video Dağıtımının Geleceği Değişecek mi

Artık bulut sistemi sayesinde video içerik üretimi ve bunların dağıtımı herhangi bir cihaza bağımlı kalmaksızın yapılabilecek. Kullanıcıların bu sistem sayesinde içerik üretme hızlarında ciddi bir artış olacak.

Belwadi Srikanth, Google Cloud Platform kıdemli ürün müdürü kendi kişisel blogunda ” Gelecek yıllarda over-the-top (OTT) teknolojisinin adaptasyonu sonucu internet sayesinde zengin içerikli ses ve video kayıtlarının ulaşmasını sağlamak için yeni platformlar ortaya çıkacağını” söyledi.

Anlaşılan Google bu yeni şirketi ve gelecek olan geliştirmeleri ile birlikte bulut tabanı sayesinde media üretimi ve eğlence sektörünün devleri için bulut tabanlı bir altyapı kurarak gereksiz işlemleri ve aşırı yüklenmeleri kaldırmayı hedefliyor.

Anvato nun yazılımının Google açısından bir diğer önemi de denemiş olanlarınız veya youtuber olan okurlarımız var ise video editleme yazılımlarının neredeyse hepsi donanıma epey bir yük bindirmekte. İşte bu yazılım ise bulut tabanlı olduğu için sizin donanımınıza herhangi bir yük bindirmeden işlemleri yapabilmekte.

Bulut Video Sistemlerinde Ortalık Kızışacak Gibi

Bu haberi yazarken yaptığım inceleme ile aslında Google ın bu alanda biraz geç kaldığını gördüm. Çünkü Google’ın bulut tabanlı video altyapısı olma amacı için çoktan yola çıkmış ve yol almış teknoloj devleri olduğunu gördüm.

Onlardan bir kaçı;

Amazon şirketine ait AWS Digital Media ve onun oluşumu Elemental Technologies ile birlikte geçen sene zaten bu işe atılmış durumda.

Microsoft ta hiç durur mu onun da Azure servisi ile aynı amacı güderek geliştirmeler yaptığı ortaya çıktı.

Kim bilir belki de Google yöneticileri sektördeki bu rakipleri yenemeyeceklerini anlamış olacak. Baştan bir sistem kurmak yerine sektörde güçlü bir yazılımı alma yoluna gitmişlerdir.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın