Google’nın Android’den elde ettiği gelir açıklandı

2
88

Android işletim sistemi Google tarafından piyasaya sürüldüğünden bu güne kadar 31 milyar dolar gelir el etti. İnternet devinin kurulduğu gündenbu yana elde ettiği net kâr ise 22 milyar dolar olarak açıklandı.Google’ın yeni gözdesi Android işletim sisteminin ilk ticari versiyonu 2007 yılında dağıtıma sunuldu. Android’in ilk yayınlanma tarihi ise 23 Eylül 2008.

Google’ 30 milyarı aşkın geliri ve 20 milyar dan fazla kar’ı elbetteki kendisi tarafından sunulmadı. Oracle ile süren telif davası sırasında Oracle avukatı tarafından bildirildi.

Oracle’ın Google a açtığı davada iddiası Google telif ücreti ödemeden Java yazıımını kullanarak Android işletim sistemini geliştirdiğini iddia etmekte. Dünyanın en büyük ikinci program şirketi olan Oracle davanın düşmesi için Google’dan 6 milyar dolarlık telif ücreti talep etmekte. Ancak bu rakam yargıç tarafından yüksek bulunarak reddedildi. Davanın nasıl sonuçlanacağı merak konusu.

Android işletim sistemi üzerinde reklam ve Google Play Store vasıtasıyla gelir eden Google’ın geçen yıl bütün birimlerden 66 milyar dolar gelir elde ettiği göz önüne alındığında, yedi yıldır Android işletim sistemi üzerinden elde ettiği gelir çok da olmadığını söyleyebiliriz

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın