Güneş Panelleri Artık Yağmurda da Enerji Üretebilecek

3
252

Bizler güneş panelleri sadece güneş olduğu zaman enerji üretir diye biliyorduk ancak bu yenilik ile İngiltere gibi çok güneş almayan ancak boca yağmur alan bölgeler de de enerji üretmek mümkün olacak. Grafen nedir çoğu okurumuz bilmez ancak bir bilim adamı olarak söyleyebilirim ki Grafen mucize madde olarak lanse edebilirim. Grafen hakkında detaylı bilgiyi bilim kategorimizde sizler ile geleçete paylaşacağım. Bu panelimize gelir isek üzerinde grafen tabakası bulunuyor ve yağmur damlalarından enerji üretebiliyor.

Güneş paneli güneşli gün ve yağmurlu gün üretim farkı
Güneş paneli güneşli gün ve yağmurlu gün üretim farkı

Londra başta olmak suretiyle çoğu farklı kentte su yüzeylerine kurulan yüzebilen güneş panelleri, yenilenebilir enerji kaynakları açısından büyük önem taşıyor. Fakat aşırı derecede yağan yağmur, güneş enerji panellerinin enerji üretim faaliyetlerini durma noktasına getirmekte. Yağmur damlaları paneller üzerinde kaldığında güneş enerjisinin paneller ile etkileşimi gerçekleşemiyor bu nedenle de enerji üretimi yapılamıyor.

Çinli bilim adamları panel üzerinde kalan bu sı damlalarına bir çözüm üretti. Graphene Solar Cell ismi verilen grafen kaplı güneş panelleri, yağmur damlacıklarını da enerjiye çeviriyor. Bu yeni ürün ile yağmurlu günlerde de enerji üretimi mümkün olacak. Ürünün çalışma prensibi ise şöyle;

Grafen ve yağmur damlalarının etkileşimi
Grafen ve yağmur damlalarının etkileşimi

Grafen tabakası yüzeyinde biriken yağmur damlaları, doğal bir kapasitör görevi görüyor ve grafen moleküler düzeyde su iyonları ile birleşerek enerji üretimi gerçekleşiyor. Bu sistemde kuşkusuz güneş enerjisine oranla verimlilik oldukça düşük kalıyor. Fakat Yağmurun bol yağdığı bölgeler için tasarlarnmış bir ürün olduğu için zaten o bölgelerde güneşten fazlaca enerji elde edilemiyordu. Yüzde olarak verimlerini karşılaştıracak olur isek standart paneller %20-25 arası bir verim sağlar iken bu yeni paneller %5-7 arasında bir verim ile enerji elde etmek mümkün.

3 YORUMLAR

  1. Güneş panelleri bol yağışlı yerler için hiçte seçilmeyen bir üründü bu grafenli paneller yaygınlaşırsa tüm dünyada sınır tanınmadan tercih edilir

Bir Cevap Yazın