Juno Bir Kaç Saat Sonra Jupiter Ulaşacak(Güncelleme)

0
58
juno-spacecraft-jupiter
juno-spacecraft-jupiter

NASA nın Juno spacecraft(uzay aracı) sabaha karşı Jupitere varmış olacak. Juno bundan 5 yıl önce güneş sistemimizin en büyük gezegeni olan Jupiter e ulaşması için fırlatılmıştı.

Juno Jupiter fotograf
NASA nın Juno uzay mekiğinden geçen hafta 3.9 milyon mil mesafeden çektiği görüntü. Jupiterin üç uydusu Ganymede ve Io, Europa görselde gözükmekte. Jet Propulsion Laboratory/NASA

Sabah saat 5-6 civarı hedefine ulaşacak olan araç belki de görevin en zorlu kısmına gelmiş olacak. Jupiterin yerçekimi alanına girebilmek için yaklaşık 35 dakikalık bir motor ateşleme işlemi gerçekleştirecek ve yeterince yavaşlatılarak gerisini Jupiterin yapması umulacak.

Tabiki bu ateşleme veyerçekimi alanına girme aşamalarının sorunsuz geçmesi temenni ediliyor. Yoksa Juno yeterince yavaşlayamamış ve Jupitere el sallayarak yanından geçip gitmiş olacak. Bu başarısızlık ile birlikte NASA nın kesesinden de 1.1 Milyar dolar uçmuş olur. Parasal maliyetin yanında asıl görev olan Jupiteri haritalama ve manyetik ve yerçekimsel alan tespitleri de gerçekleştirilemeyecek.

Jupiter manyetik alanı
Jupiter manyetik alanı

Juno nun Jupiter e yaklaşması ile birlikte geçen hafta araçta bulunan 9 bilimsel araç devre dışı bırakılmış idi. Bu bilimsel araçlar Juno nun yörüngeye oturmasının ardından 50 saat sonra tekrar aktif hale getirilmeye çalışılacak. Ancak bu bilimsel ekipmanlar şimdilik kullanılmayacak ve daha 3 aylık bir kalibrasyon süresine ihtiyaçları var. Juno nun bir sonraki motor ateşlemesi olan 19 Kasım tarihinden sonra bilimsel araştırmalara başlayacak.

Uzay mekiği gaz devi çevresinde yörünge de 30 farklı rota takip edecek Jupiter ile güneş sistemindeki yeri ile ilgili araştırmalar yapacak.

Juno için biçilen yaşam süresi Şubat 2018 de Jupiterin atmosferine girerek sonlandırılması bekleniyor. Jupiterin en bilinen uydusu olan Europa ya yaşam olabilme ihtimaline karşın atmosferine yaklaştırılıp Dünya ya ait mikrobik kontaminasyona yol açmaması amaçlanıyor.

Juno tam da beklenen saatte hedefine vardı ve 35 dakikalık bir motor çalıştırma süresinin ardından yörüngesine oturdu. Bu iyi haberi google da es geçemedi ve bir doodle ile tebrik etti.

Google juno doodle
Google juno doodle

Juno Jupiter e vardığı zaman yakıt deposunda 1,232 kilogram yakıtından yavaşlama süreci için 447 kilogram yakıt tükettiği belirtildi.

JPL juno sevinci
JPL sevinç

Daha fazla bilgi ve haberimizin kaynağı için http://www.jpl.nasa.gov/news/press_kits/juno/

Bir Cevap Yazın