Marshmallow’un 3 dikkat çekici özelliği

6
57

Google’ın son sürümü Android N tanıtıldı ancak bir önceki sürümün kullanım oranı halen çok düşük. Android’in son sürümü Marshmallow’u farklı marka ve operatörler tarafından kullanılma aşamasına geldi. Yeni tanıtılan Samsung S7, LG G5’in yanısıra birçok yeni telefon Marshmallow yüklü yazılım ile birlikte geliyor Google’ın Android 6.0 Marshmallow yazılımı yakında uygun olan bütün cep telefonları için yayınlanacak. Bu yüzden bazı ipuçlarına ve gizli özelliklere ihtiyacınız olacak. Biz size hayatınızı kolaylaştıracak en iyi gizli özelliklerinden bazılarını listeledik. Aşağıda bu listeyi inceleyebilirsiniz.

1. Tam olarak ne kadar pil süreniz kaldığını bulun

Telefonunuzun batarya şarjının ne kadar süre yeteceğini merak ediyorsanız Android Marshmallow size kalan şarjınız konusunda daha kesin bir sonuç verebiliyor. Bataryanız tam şarj olduğunu ve kalan şarjınızın ne kadar sürede biteceğini görebiliyorsunuz. Bunları görmek için Ayarlar -> Pil istatistikleri menüsüne bakabilirsiniz.

Pil tasarrufu
Pil tasarrufu

2- Pil ömrünü % 30 a varan oranda arttırmak mümkün

Akıllı telefonların şarjları çok çabuk bitmekte bu yüzden pilden yapabileceğiniz en ufak tasarruf bile çok önemli olabiliyor. Telefonunuzun şarjı azaldığında % 30 oranında pil ömrünü arttırarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Pil ömrünüzün uzun ömürlü olmasını istiyor iseniz öncelikle pil tasarrufu modunu etkinleştirmek gerektiğini unutmamalıyız.

Bu işlem için Ayarlar -> Pil, menüsüne tıklayıp açın. Bu seçenek ile telefonunuz kullanmadığınız zaman “derin uyku durumuna” getirecek ve arka planda çalışan uygulamalarınızı azaltacaktır.

Pil tasarrufu arkaplan uygulamaları
Pil tasarrufu arkaplan uygulamaları

3- Uygulamaların telefonunuzda hangi bilgilere erişebileceğine siz karar verin

Google Marshmallow ile kullanıcılarının gizliliğini güvenliğini sağlamak için kullanıcılara daha çok yetki veriyor. Bu sayede programlara hangi izinleri vereceğinizi kontrol etmenizi sağlayan yeni bir özellik ekledi.
Marshmallow üzerinden programlara talep ettikleri izinleri değil dilerseniz yalnızca gerekli izinleri verebilirsiniz. Bu özellik kullanıcıların cihazlarında arkaplanda hangi uygulamanın ne gibi izinlere ihtiyaç duyduğunu gözatma imkânı da tanıyor.
Uygulama için izinleri kaldırmak ya da eklemek için ayarlara gidin -> Uygulamalar -> bir uygulama seçin -> İzinler -> ekle ya da iznini kaldır seçeneklerinden birini seçin.

android 6.0 kullanıcı izinleri
android 6.0 kullanıcı izinleri

6 YORUMLAR

  1. bu yüklenince telefon saçma sapan bir şekilde hızlandı. o kadar hızlandı ki hızından rahatsız oldum. şarjı daha çok gitmeye başladı.

  2. Google Marshmallow ile kullanıcılarının gizliliğini güvenliğini sağlamak için kullanıcılara daha çok yetki veriyor. bu iyi gelişme olmus

  3. Babamda Nexus 5 var Marshmallow yüklü gayet stabil çalışıyor ve bataryasının da iyi gittiğini söylüyor. Bakalım yeni Android sürümünde nasıl özellikler gelecek.

  4. akıllı ayarlar kullanmaları oldukca dikkat çekici henüz sırasını bekleyen telefonlar hala bu yazılımı güncel olmadı bakalım ne zaman olucak.

Bir Cevap Yazın