Maryland Üniversitesi Saydam Tahta Üretti

7
204

University of Maryland’de görevli olan araştırmacılar, çok enteresan bir madde ürettiklerini açıkladılar.

Tahta üstünde çalışmalar yapan bilim insanları, tahtaya rengini veren kimyasalları ayrıştırmayı başardılar ve tamamiyle saydam olan tahta ürettiler. Camdan çok daha sağlam ve plastiktan daha sıhhatli olan saydam tahta, yalıtım konusu ile ilgili her iki maddeden de daha başarılı.

Saydam tahtayı yapan ekipte tespit edilen ve projenin kapsamlı bir anlatımını Advanced Materials’da Liangbing Hu “Tahtanın bu kadar saydam duruma gelebileceğini ön görü etmiyorduk” diye konuştu.

Bundan bir vakit evvelce İsveçli bir grup da saydam tahta üretmeyi başardıklarını bildirmişti ancak bu grupın üretim tekniği, tabiat arkadaşı olan tahtayı gerektiğince kirletiyordu. Öncelik ile tahtayı kimyasallarla dolu olan bu kovaya daldıran İsveçli bilim insanları, birkaç saatin sonrasında tahtanın üstüne değişik kimyasallar döktüklerini ve bütün bu işlemlerden sonra yumuşayan tahtayı tekrardan sertleştirmek adına diğer kimyasallar da kullandıklarını belirtmişlerdi. Çok çok kimyasalın kullanıldığı ve tahtanın yapısının bozulduğu bu teknik, tabii ki University of Maryland’in tekniğinden geri kalıyor.

7 YORUMLAR

  1. dünya gelişiyor 🙁 biz ise hala terörle uğraşıyoruz çok güzel bir buluş olmuş ümit ediyorum ki ilerleyen günlerde hayatımıza girer 🙂 çok merak ediyorum gerçekten nasıl bir şey olacak

  2. Nerede ne amaçla kullanılacak bilmiyorum ama kesinlikle bir devrim bu. Bilim o kadar ilerledi ki artık yapılamayacak hiçbir şey kalmadı diye düşünüyorum.

  3. bu da ilginç bir teknoloj haberi şimdilik sadece burada gördüm olduklça iyi bir yetenekli insanlar çok var ama bilime ülkemizde değer veren yok yoksa neler neler yapılacak bir bilseniz hayırlısı olsun

  4. Gerçekten müthiş bir teknoloji ilerlemesi görüyoruz. Kullanım alanları özellikle müzik enstrümanlarında benim en çok beklediğim şey olacak. İlginç ve müthiş bir gelişme. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın