NASA, Hubble Teleskobu İlave Görev

0
56

NASA, Hubble Teleskobu‘nun bilimsel çalışma programını 2021’e kadar uzattı. Bunun nedeni ise Baltimore’deki Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’nün bilimsel çalışmaları teleskop ile devam ettirmek istemesi. Bunun amacıyla NASA, Üniversiteler Astronomi Kuruluşu ile geçen Perşembe günü bir anlaşmaya imzaladı.

Anlaşmanın sayısal değeri ise 196.3 milyon dolar artış göstererek 2.03 milyon dolara yükseldi.Elbetteki bu paralar Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’ndeki Hubble bilim programının devamlılığını sağlayacak. Anlaşmaya göre Hubble görevine 30 Haziran 2021 senesine kadar devam edecek.Beklenenlere göre 2009 senesinde gerçkeleşen ve Hubble’ı çok daha iyi hale getiren bakımdan sonra veri toplama fonksiyonunun 2020 senesine kadar devam etmesi bekleniyor.

Hubble’ın sahip olunan yapısı ise şu şekilde: NASA, Hubble’ın görevine devam ettiğisüre ortamında 2018 senesinde yeni teknolojilerden de faydalanarak tasarlanan James Webb adlı uzay teleskobunun vazifesini başlatması bekleniyor.Bu yeni teleskop da tıpkı Hubble gibi evrenin bilmediğimiz taraflarının araştırılmasında insanlığa yararlı olacaktır.

Kaynak: TeknolojiOku

Bir Cevap Yazın