NASA Mantar İşine Mi Giriyor

1
59

NASA, gökyüzü ile yeryüzü tümleşmesi kapsamında mantarların küresel iklim değişikliği üzerine olan etkisini araştıracak. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvar Ekibi tarafından yürütülen çalışmalar uydu görüntülerininin izlenmesi ile ağaçların köklerinde nodül oluşturarak yaşayan mikroorganizmaların yaşam formlarına dair bir incelemede bulunacak.
Mikoriza ağaçlarının köklerine bağlı olarak yaşamını sürdüren mantarları araştırmanın temel konusunu oluşturacak.

NAsa Ormanlar
NAsa Ormanlar

Mikoriza ağaçların kökleri ile direkt olarak ilişki kuran mantarlar, bitkilerin emilim yeteneğini arttırma, kolay şekerlere direkt olarak erişimini sağlamak yönünde büyük bir rol oynuyorlar. Mikorizaların her türü sadece bir ağaç ile ilişkili durumda. Uzmanlar ise bu enteresan yapının küresel ısınma ile direkt olarak ilişkili olduğunu düşünüyorlar.
Smitsonian Enstitüsü’nün Küresel Orman Gözlemevi görüntülerinden kendilerine özel bir teknik geliştiren NASA Ekibi, mikorizalar ile onlar ile ilişkisi bulunan türlerin davranışlarına dair araştırma sonuçlarını ortaya koyacaklar. Benim de araştırdığım ve makalelerim bulunan konulardan birisi olması ve daha pek çok araştırmacının da ormanlar ve mantarlar arasındaki ilişkiye yönelik araştırmalar uzun zamandır devam ediyordu.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın