NASA Mars Görevi Astronotlarını Derin Deniz Altında Eğitecek

0
49
NASA Astronot derin deniz eğitimi
NASA Astronot derin deniz eğitimi. Görsel: NASA/Karl Shreeves

NASA Mars Görevi ve gelecekteki muhtemel deep space(Derin Uzay) görevlerine hazırlamak için Atlantik Okyanusu derinlerine astronotlarını gönderdi. 16 gün sürmesi planlanan eğitim ile insanların davranış ve dayanma güçleri de sınanmış olacak.

Astronotlar bu sefer uzaya değil derin denize gittikleri için “aquanauts” olarak isimlendirildiler. Hem derin deniz hem de Kızıl Gezegen Mars ekstrem koşullara sahip oldukları için ideal simülasyon ortamı olacağı düşünülmüş.

16 gün sürecek NASA Extreme Environment Mission Operations (NEEMO) ekstrem koşullar eğitim görevi boyunca 21 eğitim görevi yapılması planlanmış. Eğitimler boyunca mürettebat çeşitli alet ve teknikler ile gelecek yıllarda gerçekleştirilebilecek uzay keşifleri için denemeler yapacaklar. Tıpkı uzaydaymış gibi uzay mekiğini yönlendirme ve uzay yürüyüşleri simülasyonları yapılacak.

Atlantik Okyanusunda görev yeri olarak da Aquarius Resif alanı seçilmiş. Florida Keys National Marine Sanctuary bölgesinin 62 feet altına yapılandırılmış bölgede.

NASA tarafından tıpkı uluslararası uzay istasyonu veya asteroid keşif görevleri veya diğer gezegenlerde ki gibi mikroyerçekimi ortamı sayesinde suyun altında bu eğitimler ile yaşam ve çalışma ortamı deneyimlenmiş olacağı belirtildi.

Aquarius eğitim alanındaki mürettebat pek çok araştırma ve bilimsel gereçleride kullanmayı öğrenecekleri belirtildi. Ki bunlar tıpkı ISS de Kate Rubins tarafından test edilen mini DNA Sequencer cihazı gibi.

Uzay yürüyüşleri simülasyonu boyunca mürettebat tıpkı uzaydan örnek toplarmış gibi deniz altından örnekler toplayıp bunları marine(Deniz) Biyolojisi ve jeolojisi çalışmaları için kullanacaklar ve gerekli programlar ile test yapacaklar.

Bir Cevap Yazın