New Horizons Güneş Sistemi Sınırında Gizemli Keşif

0
43
New Horizons
New Horizons

NASA New Horizons(Yeni Ufuklar) uzay aracı Pluton araştırması için Temmuz 2015 de gönderilmesinin ardından keşif görevini henüz tamamlamadı. Bu yüzden de görev süresinde ilave yapılarak 1 Ocak 2019 tarhine kadar Plutondan 1.6 milyar kilometre uzaklıkta Kuiper Kemerinde bulunan ve 2014 yılında keşfedilen 2014 MU69 isimli gizemli bir cisimi araştırması için ekstra görev verildi.

“The New Horizons mission to Pluto exceeded our expectations, and even today the data from the spacecraft continue to surprise,” Jim Green, NASA Gezegen Keşifleri direktörü Jim Green tarafından yapılan bu açıklamada New Horizon aracının Pluton görevi hakkında beklentileri çoktan karşıladığını ve bugün bile hala veri göndererek bizleri şaşırttığını belirtti.

Ayrıca bu uzay aracının asıl amacının güneş sisteminin dışındaki bu karanlık bölgesinde keşifler yapması olmadığınıda belirtti.

2014 MU69 cisimi bizim bilgilerimiz dışında bir obje olması ile de değşiklik arz ediyor. Pluton 1,474 mil (2,372 km) genişliğe sahip iken 2014 MU69 sadece 13 milden 25 mile kadar (21 to 40 km) büyüklükte. Ki bu cisim bize yeni bir gezegen oluşması aşamasında bilgi verebilecek tek kaynak olabilir.

Uzay aracı New Horizon 2019 yılında kadar Mu69 a yaklaşık 3 000 km kadar yakınlıkta bu cisimi araştırıp dünyaya veriler yollayacak. Belki de NASA ‘nın istediği verilere ulaşabilirse diğer cüce gezeğenleri araştırmak için de başka araçlar gönerilebilir. Bundan 4.6 milyar küsür yıl önce oluşan güneşimiz ve Dünyamızın oluşum süreci hakkında bilgi verebilir.

Bir Cevap Yazın