NASA Uzayda Yaşam Aramaya Başlıyor

1
63
nasa-dna-sequencer-iss
nasa-dna-sequencer-iss

NASA SpaceX Dragon kargo roketi ile UluslarArası Uzay İstasyonu(ISS) ikmal görevi için gönderilen rokete uzayda herhangi bir tür canlı bulabilmek için DNA sekans cihazı da gönderdiğini açıkladı. DNA sekans cihazı 18 temmuz Pazartesi günü uzay istasyonu için ikmal malzemeleri ile birlikte gönderilmişti.

Oxford Nanopore Teknolojileri tarafından geliştirilen Biomolecule Sequencer isimli DNA sekans cihazı ISS gibi mikrogravity yer çekimine sahip ortamda dna vardığını tespit edebilmek için geliştirildi (CNET). Bu cihaz geliştirilmeden önce astronotlar dna örneklerini Dünya ya göndermek için bekliyorlardı. Bu işlemde ortalama bir kaç ay sürüyordu.

NASA DNA sekans cihazını ISS ye göndererek yeni mikrobik canlılar keşfetmeyi hastalıkları tespit etmeyi istasyondaki astronotların sağlık değerlerini takip edebilmeyi ve özellikle Mars kaynaklı DNA temelli yaşam formlarını aramayı hedeflemekte.

miniON ismi ile tiacri olarak ta satılan dna sekans cihazı 9.5cm boyunda ve sadece 120 gram ağırlığına sahip. Cihaz ISS de 250 den fazla bilim araştırma ve geliştirme kısmı olan Expeditions 48 ve 49 da konumlandırılacağı düşünülüyor.

minION Dna sekans cihaızı
minION Dna sekans cihaızı

NASA ISS program menejeri Kirk Shireman tarafından yapılan bir açıklamada uzay istasyonuna yapılan her bir ikmal çok önemli yapılan ikmal ile bilim donanım ve yeni astronotların ikmali görevin devamı için elzem rol oynuyor şeklinde açıklamada bulundu.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın