Oğlunun iPhone kilidi için Tim Cook’a bu sefer bir baba başvurdu

2
50

FBİ ‘ nın ardından bu sefer de acılı bir baba Apple dan oğluna ait telefonunun kilidini açması için Apple CEO’su Tim

Dama
Dama

Cook a mail yolu ile başvurdu. Apple’dan oğluna ait telefondaki fotoğraflar ve diğer içeriklerine erişim için olumlu yanıt alamazsa dünyanın en iyi hackerlarından yardım bile isteyebileceğini ifade etti. Mimar olan acılı baba Leonardo Fabbretti, oğlunun telefonuna erişmek için yaptığı müracaatlardan sonuç alamayınca, Cook ve şirketin yazılım geliştirme bölümü başkanına da bir e-posta yazdı. Yazdığı mailde “Beni oğlumun hatıralarından mahrum bırakmayın.” diyerek adeta yetkililere yalvardı.

2007 yılında İtalya’ya gelen Dama adlı 13 yaşındaki çocuk, uygulanan tüm tedavilere rağmen kemik kanserine yenik düşmüş ve hayatını kaybetmişti. Acılı baba 21 Mart tarihinde yazdığı mailde: ”Ben oğlumun son 2 ayında çekilmiş fotoğraflarından, yazdığı düşüncelerinden ve kelimelerden hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğim.” diyerek durumu Apple’a bildirdi. Ancak Apple’dan henüz bir yanıt gelmedi. Fabbretti, beş ay önce Apple Avrupa temsilciliği ile temasa geçtiğini fakat yöntem ekibin kilitli telefonu açamayacaklarını bildirdiğini ifade etti. İtalya’da Perugia da yaşayan acılı baba, FBI’ın Aralık ayında yapılan San Bernardino saldırısının tetikçisi olan biri tarafından kullanılan iPhone’nun kilidinin kırılmasına yardım eden İsrailli mobil firmasıyla da temasa geçtiğini ifade etti.

2 YORUMLAR

  1. Apple’ın bu konuda bir çözüm bulması gerekiyor. Gerçi bizim ülkemizde zorla da olsa alırız o şifreyi ama gelin görün ki bazen çok lazım oluyor yada kontrol etmek lazım geliyor o zaman sıkıntı

Bir Cevap Yazın