​Bir Patent Davası Da Apple a

6
89

Akıllı telefon sektörünün önder firmalarından birisi olan Apple, Caltech arasında bir dava başladı. Apple’ın patent ihlali yaptığını iddia eden Caltech Üniversitesi yetkilileri, kendi üniversitelerinde çalışan incelemeciler doğrulusunda tasarlanan Wi-Fi çipi teknolojisinin izinsiz bir şekilde Apple doğrulusunda kullanıldığını belirtti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü gündeme getirilen davada Apple’ın izinsiz bir şekilde kullandığı teknolojiden büyük kazanç sağlamış idi. Apple’ın bu teknolojiyi iPhone 5’ten bu yana kullanıldığı ve nerdeyse bütün iPhone ve iPad modellerinin bu teknolojiyi kullandığı iddia edilmekte. Apple doğrulusunda bu iddialara yanıt gelmedi.

Caltech Üniversitesi yetkilileri, üniversite doğrulusunda alınan patentin 802.11n ve 802.11ac Wi-Fi ile bağdaştırılmış olduğunu, süregelen bir şekilde sarfedilen bu sistemlerin patentteki sistem yardımıyla daha süratli veri aktarımı yapabildiğini belirtti. Farklı modellere ait olan patentlerden birisi 2006 yılında, öteki 2012 yılında alınmış.

Açılan dava Apple amacıyla MacBook’taki, iPhone’daki ve başka ürünlerdeki Wi-Fi’ları yapan Broadcom’u da kapsıyor.

6 YORUMLAR

  1. meyveli ağacı taşlarlar, üniversitede üzerinde çalışılan bir wifi teknolojisine benzer bir teknolojiyi başka biri çalışamaz mı? Beyin onlara özgü bir şey midir? Apple bunu çaldı ve davayı kaybetti diyelim, bu adamlar bütün bu gelişen teknoloji ve alt yapılarını çalarak mı yaptılar yahu?

  2. vay be apple uzun zaman oldu böyle görmeyeli malum tim cook şirketi bitirdi 🙁 artık apple samsung gibi telefon çıkarıyor malum steve amca gitti şirkette gitti gibi 🙁 kalitesinden şaşamadı ama hiç bir yenilik yok malesef

  3. Büyük şirket olmak gerçekten zor bu durumlar ile genel olarak şirket sahipleri ilgilenmeselerde sonuçta başta onlar sıkıntı çekiyorlar birde zaten yakında papal ülkemizde artık hizmet vermeyecek kötü durum oldu ama başka seçenekler vardır. Elbet.

  4. Apple gibi bir şirketin bu şekilde bir yanlış yapması pek olası değil ancak yaptıysa da bunun kat be kat parasını zaten kazanıyor. Dokunmaz yani. Ama tabi hak sahibi için gerçekten çok önemli bir konu. Davalarında haklılar bence.

Bir Cevap Yazın