Pokémon Go Android ve iOS Çıktı

0
110
pokemon go İos android
pokemon go İos android

Çocukluğumuzun efsane çizgi filmi Pokemon uzun süredir nintendo da Pokemon Go ismi ile vardı. Ama ne yazıkki ülkemizde pek yaygın olmadığı için nintendo oynama şansımız olmuyordu. Şimdilik sadece Japonya, Avusturalya ve Yeni Zellanda da çıkmış olsada artık Android ve İOS sürümü çalışsa da gelecek hafta itibari ile tüm dünya da kullanıcıların erişimine açılması bekleniyor.

Andorid kullanıcısı iseniz Pokémon Go linkine tıklayarak uygulamanın tüm dünya ya açılmasını beklemeden indirip oyunun keyfini çıkarabilirisiniz. Uygulamayı yükleyebilmeniz için telefonunuzun güvenlik ayarları kısmına giriş yaparak bilinmeyen kaynakları veya “unknown sources” olarak ta yazan sekmeyi aktif hale getirmeniz gerekmekte.

Oyunun yapımcısı olan Ingress creator Niantic Labs Pokémon Go ‘nun oyuncuların akıllı telefonlarının GPS ve kamera özelliklerini kullanarak gerçek hayatta yaşadıkları bölgede Pokemon avlamalarını sağlayan ve böylece belkide insanları oturdukları yerden kaldırıp bir nebze yaşadıkları çevreyi keşfetmelerini sağlayan ücretsiz bir oyun olduğunu belirttiler.

Oyunungerçek hayatla olan iliişkisinden bahsetmişken yaşadığınız bölgenin de orada bulabileceğiniz Pokemonlar üzerinde etkisi olduğunu belirtelim. Mesela göl veya deniz kenarında yaşıyorsunuz o bölgede sadece su pokemonları veya her yerde yaşayabilen Pokemonları yakalayabileceksiniz ve karasal bölgelerde yaşayan diğer insanlar ile bu pokemonları takas edebileceksiniz.

Bu arada tabiki Çizgi filminden de hatırlayacağınız üzere pokemonları yakalamak için Poke toplarına ihtiyacınız var bunları da gereksiz şekilde kullanırsanız yenileri için yüklü miktarda para ödemeniz gerekebilir. Ancak oyunun ilk başlarında bu poke toplarına müze veya yaşadığınız yerlerin tarihi anıtlarında bulabileceksiniz. Bu da demek oluyor ki İstanbul’un tarihi yerleri bana çok yakın olduğu için bolca poke topum ve Pokemonlarım olacak anlamına geliyor.

Oyunun Pokemon çağırmak için kullanabileceğiniz Pokémon Go Plus isminde akıllı bir bilekliği

Pokémon Go Plus bileklik
Pokémon Go Plus Bilekliği

de oyunla birlikte satışa sunulacak. Bileklik sayesinde Pokemon oyuncuları telefonlarına dokunmadan Pokemonlarını dışarı çıkarabilecekleri şeklinde bir açıklama yapılmış durumda. Bu bilekliğin görselinden de anlayacağınız üzere görünüşü bence pek hoş değil bu yüzden anahtarlık veya direk el de tutulabilen versiyonlarının daha çok tercih edileceği düşüncesindeyim. Ancak bu bileklik ile ilgili henüz yeterli bilgiye sahip değiliz ve ülkemizde satışı yapılacak mı nerede satılacak gibi bilinmeyen pek çok husus var.

Pokémon Go Plus
Pokémon Go Plus

Bir Cevap Yazın