Tüm Zamanların En Çok Satan 5 Oyun

1
91
Resim: deviantart.com

Video oyunları hayatımıza girdiği ilk zamandan beri önemli bir yerse sahip oldu. Bunu gören girişimciler de oyun sektörüne sürekli yatırım yaptılar ve hala d adev yatırımlar yapılmaya ve sektörü sürekli büyümeye devam ediyor. Bu haberi yazmak için araştırma yapıp ilgili satış rakamlarına ulaşmaya çalıştığımda en çok satan oyunlar sıralamasında her zaman eski oyunların yer bulduğunu gördüm. Bu oyunların satış rakamlarına milyonlar harcanarak yapılan yeni oyunların dahi yaklaşamadığını gördüm.

İşte o tüm zamanların en çok satan 5 oyun listesi.

super mario
Super mario

5. Super Mario Bros. (40 milyonun üzerinde)

Öncelikle belirtelim bu miktar tüm Süper Mario serisinin satış rakamı değil sadece piyasaya ilk çıkan oyunun satış miktarı. Süper Mario nun diğer oyunlarını da bu miktarın içine katacak olur isek 120-130 milyon adet satmış oluyor.Bu oyunun listemizde yer alması benim kadar 30 lu yaşlarında olan okurlarımızı da şaşırtmamıştır. Oyun tam bir klasik ve bu listede yer almayı sonuna kadar hak ediyor. Hatta ilk oyun bu günlerde tekrardan en kısa sürede oyunu bitirme rekor denemeleri ile tekrardan eski popülerliğine dönüyor gibi ama tabiki sadece kısa süreliğine. Oyunun orjinali pek çok NES sistemine uyarlandı ve resmi nintendo cihazları dışındaki pek çok virtual console ismini verdiğimiz çakma atarileri içinde çıktı ancak o satışlar da bu miktara dahil değil.

GTA-V
Resim: Rockstar Games

4. Grand Theft Auto V (65 milyon)

Pek çoğumuz GTA serisini üçünü oyun ile birlikte tanıdık. Oyunu çalıştırabilmek için bilgisayarlarımızın ekipmanları yetersiz kaldığı için yeni bilgisayarlar almak için büyük paralar harcadık. Belki de bilgisayar veya ekipmanı sattıran oyun terimi ilk defa GTA serisi ile ortaya çıktı. Listemizde bulunması en doğal oyunlardan birisi diye düşünüyorsunuzdur muhtemelen. GTA gibi hikaye sistemi ve gelenekselleşmiş diyebileceğim yani artık bir seri olan daima bir yenisi çıkan oyunlar Call of Duty, Pokémon, Assassin’s Creed arasından sıyrılıp beşinci oyunu ile en çok satanlar listesine girmeyi başardı. Üstelik satış yaptığı her bir oyun kopyasını 60 dolardan(Şu anda Steam üzerinde 179 TL) satarak. Oyun Kasım 2013 Xbox 360 ve PlayStation 3 e 2014 yılında ise Xbox One ve Playstation 4 ve nihayet 2015 yılında PC platformlarına çıkmış idi. Oyun ayrıca online olarak ta oynanabildiğini belirtmek ve oradan da adeta para bastığını vurgulamak isterim.

wii sports
wii sports

3. Wii Sports (82.78 milyon)

Bu da nerden çıktı bu listeye nasıl girmiş dediğinizi duyar gibiyim. Aslında şaşılacak bir durum yok. wii de Super Mario gibi Nintendo firmasının oyunlarından birisi ve aile olarak veya arkadaşlar ile eğlenmeyi sevenler için güzel bir oyun. Oyunu oynamak için Wii’nin görsel alğılayıcısından faydalanılıyor ve epeyde zevkli bir hale getiriyor oyunu. Ayrıca oyunun bu kadar satılmasında bir diğer etmen de Wii oyun sistemini satın aldığınızda paket ile birlikte bu oyunun da verilmesi. Wii oyun consolunun da neredeyse 100 milyonun üzerinde satış yaptığınıda ekleyelim. Ayrıca oyunun gelecek te Sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanabilme desteği ekleyebilme ihtimali bu satış rakamını 100 milyonun üzerine çıkarır gibi.

Resim: Minecraft.net
Resim: Minecraft.net

2. Minecraft (106.86 milyon)

100  Milyon satış rakamını geçen ilk oyunumuz. Her ne kadar çocuklar arasında popüler olsa da yetişkin olan bizlerde oyunu oynamadık değil. Oyunun asıl satış kitlesini bilgisayar kullanıcılarından çok Mobil platformlar ve oyun konsolları paylaşmış durumda. Bilgisayar satışı ise sadece % 20 seviyelerinde. Oyun inanılmaz bir şekilde bu yılın başından beri her gün ortalama 50 bin 55 bin arasında satış yapmakta. Oyunun yapımcısı Minecraft ilk olarak bilgisayarlar çıkış yaptığı zaman olumlu geri dönüşler sayesinde mobil platformlara da çıkış kararı almışlar belki de oyunu bu denli yükselten biz bilgisayardan oyun oynamayı seven kullanıcılarızdır. Oyunun bu artan popülerliği ve satış rakamlarını zamanında fark eden Microsoft tarafından satın alındığını da belirtelim.

tetris
Resim: Ubisoft – Tetris Ultimate

1. Tetris (495 milyon)

Tetris işte herhangi bir açıklama yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Hayatımızın her alanında tetris vardır. Modası asla geçmemiştir, o ya da bu şekilde güncel kalmayı başaran oyundur. En eski oyun konsolu Commodore 64 den iphone 7 li iOS ve Android telefonlara kadar sokaktaki oyuncak makinelerine kadar her yerde vardır. Kendisinin ölümsüz olduğunu bile düşünebiliriz. İnsanlık yok olsa da biyerlerde tetris makinesi sağlam kalacatır. Listemizdeki tüm diğer oyunların toplamından bile daha fazla satan Tetrisi kral yapmaktan başka ne olabilirdi ki .

1 YORUM

Bir Cevap Yazın